Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

  

 

 

 

 

 

 

 Obrazek

                                                                 

 

 Grafická karta

Grafická karta je součást počítače (hardware), která se stará především o grafický výstup na monitor (popř. TV obrazovku či jiné zobrazovací zařízení), zpracování obrazu, grafiky. Dříve bývala grafická karta součástí základní desky, byla integrovaná, postupem času ale grafické karty získaly volnost a staly se samostatným hardwarem.

Neznamená to ale, že grafická karta nemůže být integrovaná na základní desce, naopak může, ale v tom případě nepočítejte s vysokým výkonem, ale spíše s minimálním. Integrované grafické karty se používají především u počítačů určených do kanceláří a pro nenáročné uživatele, daly by se zařadit do kategorie low-end. V případě, že si pořídíte takový počítač, nemusíte se bát, že to je konečné řešení. Grafickou kartu integrovanou na základní desce lze vypnout a nahradit výkonnější grafikou.

  Harddisk
Obrazek

 Harddisk: je určen pro vysokokapacitní ukládání dat, která jsou na disk ukládána elektomagneticky. Pevný disk je neodmyslitelnou součástí PC. Je na něm uložen software operačního systému, který se z něj při spuštění počítače načítá. Dále je na něm uložen software jednotlivých aplikací. Čast disku si vymezujeme pro ukládání vlastních dat.

Harddisk: je určen pro vysokokapacitní ukládání dat, která jsou na disk ukládána elektomagneticky. Pevný disk je neodmyslitelnou součástí PC. Je na něm uložen software operačního systému, který se z něj při spuštění počítače načítá. Dále je na něm uložen software jednotlivých aplikací. Čast disku si vymezujeme pro ukládání vlastních dat.

Parametry harddisků:
  • Rozhraní pevných disků - pro připojení disků se používají různá rozhraní. V současnosti je nejrozšířenější ATA rozhraní s přenosovou rychlostí až 133MB/s. Nově se prosazuje Serial ATA neboli SATA s přenosovou rychlostí až 300MB/s. SATA připojení umožňuje připojování disků za chodu systému, datové kabely jsou menších rozměrů.
  • Kapacita - stovky GB, standard je 120 GB
  • Průměr disků - v současnosti převládá průměr 3,5"
  • Rychlost otáčení diskových ploten - převládá 7 200ot/min, špičkové disky mají 10 000 ot/min. Čím vyšší rychlost otáčení, tím vyšší rychlost datového proudu.
  • Přístupová doba - doba nutná k vystavení čtecích hlav, pohybuje se v rozmezí 8 - 65 ms.
  • Malé varování: kde jsou počítače s harddisky by nemělo být příliš prašno a také by nemělo docházet k otřesům, protože čtecí a zapisovací hlavičky pevného disku jsou umístěny v malé výšce nad povrchem magnetické vrstvy a mohlo by dojít k její poškození
  • . Obrazek
  •  
  • Základná doska

j e telom a nervovou sústavu počítača, ktoré umožňuje pripojenie ostatných častí tela počíta ako sieťová karta, zvuková karta, modem, myš, klávesnica... Táto doska umožňuje komunikáciu vzájomnú komunikáciu súčastí počítača. Práve rýchlosť tohto prenosu (spolu so schopnosťou pripojiť čo najväčší počet čo najmodernejších zariadení) je najdôležitejším parametrom. V čase keď vznikal tento článok pracovali najmodernejšie dosky s frekvenciou 333 MHz, čo predstavuje 333 000 000 impulzov za sekundu. 

 Obrazek

Operačná pameť

Operačná pamäť je krátkodobou pamäťou počítača. Po vypnutí počítača sa celý jej obsah stratí. Jej veľkosť určuje množstvo údajov ku, ktorým má počítač rýchly prístup. Pri jej nedostatku (pri spustení veľa programov súčasne) sa navonok prejaví výrazným spomalením alebo až "zamrznutím počítača". Najdôležitejším parametrom je veľkosť udávaná v MB. Rovnako je však dôležité aby rýchlosť pamäte v MHz súhlasila s rýchlosťou základnej dosky. V čase písania článku jeden pamäťový modul (do počítača sa dajú vložiť 2 až 4) môže mať 512 MB čo predstavuje 512 000 000 znakov (to je cca 258 500 normovaných strán A4) alebo 128 miliónov bodov (42 3Mpixelových fotografií).

 Obrazek

Zvuková karta

Pokiaľ chceme využiť počítač na sledovanie DVD v kvalite domáceho kina potrebujeme viackanálovú zvukovú kartu. V čase písania tohto článku je najmodernejšia 7+1 kanálová karta, ktorá umožňuje pripojiť 7